Minerály a stopové prvky

Minerály jsou pro tělo životně důležité a tedy nepostradatelné. Zmiňme například vápník (Ca), který je základní součástí kostí a zubů, sodík (Na), chlór (Cl), draslík (K) – důležitou látku vnitřního prostředí buněk, Hořčík (Mg) – prvek důležitý pro činnost svalů a nervů, a Fosfor (P). Všechny tyto minerály colostrum obsahuje.

Stopové prvky se v těle vyskytují jen v minimálním množství. Přesto však jsou nezbytné pro fungování látkové výměny. Stopových prvků bychom měli přijmout každý den v potravě cca 50 miligramů. Nejdůležitější stopové prvky jsou: cobalt (Co), chrom (Cr), měď (Cu), fluor (F), železo (Fe), jód (J), mangan (Mn), molybden (Mo), selen (Se), cín (Sn), křemík (Si), vanad (V) a zinek (Zn). Většinu těchto prvků colostrum rovněž obsahuje.


Cobalt – Je součástí vitamínu B12, je obsažen v půdě, druhotně proto i v rostlinách a proto také v tělech býložravců (například pasoucí se dobytek) a masožravců.
Doporučená denní dávka (dále DDD): 10 µg

Chrom – Trojmocný chrom je nutnou součástí stravy. Je hojně obsažen v melase, červené řepě, lesních plodech, kvasnicích a pivu. Na druhou stranu Šestimocný chrom je škodlivý a předpokládá se, že má karcinogenní účinky.
DDD: 0,1 mg

Měď – Měď je součástí mnoha enzymatických procesů v těle. Proto ovlivňuje metabolismus sacharidů, krvetvorbu, růst kostí, činnost nervové soustavy a další pochody. Měď obsahují zejména játra, ořechy, houby, kakao, korýši.
DDD: 1 mg.

Fluor – Látka, která zajišťuje tvrdost zubů (a kostí). V těle je uložen ve formě fluoridů.
DDD: 4mg

Železo – Většina (cca 70%) železa v těle je obsažena v červených krvinkách v hemoglobinu, který je zodpovědný za přenos dýchacích plynů v krvi. Dostatek železa je nutný pro dostatečnou krvetvorbu.
DDD: 10-15mg.

Jód – Jód je součástí hormonů štítné žlázy (především Thyroxinu), které jsou zodpovědné za rozvoj mozku v rané fázi vývoje. Nedostatek způsobuje kretenismus. Při nedostatku jódu se viditelně zvětší štítná žláza – vole neboli struma. Jód se vyskytuje v mořské vodě, proto jsou vydatným zdrojem jódu mořské ryby a plody moře.
DDD: 150 µg

Mangan – Mangan je velmi důležitý pro zdraví cév. Ovlivňuje metabolismus cholesterolu a zabraňuje jeho ukládání na cévních stěnách, čímž snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami.
DDD: 20-30 mg

Molybden – Účastní se v enzymatických procesech, ovlivňuje metabolismus železa a detoxikaci sulfidů. Dále také vytvrzuje zubní sklovinu a chrání proti zubnímu kazu. Nedostatek molybdenu může vést k astmatu.
DDD: 50 µg

Selen – Selen se v těle chová jako antioxidant, pohlcuje volné radikály a předchází tím rakovinnému bujení. Dále má význam při prevenci kardiovaskulárních chorob. Obsahují jej ořechy, vnitřnosti a mořské ryby.
DDD: 60-200 µg

Cín – Cín je částečně odpovědný za regulaci růstu. Nedostatek cínu se podařilo vyvolat pouze v laboratorních podmínkách.
DDD: několik µg

Křemík – Je přítomen v enzymatických procesech, podporuje růst kostí, je významnou složkou svalové tkáně a urychluje hojení ran. Zdrojem křemíku jsou celozrnné obiloviny, mandle, třešně, jablka, cibule, okurky, ryby a další… Vysoký obsah křemíku vykazuje kopřiva dvoudomá.
DDD: 20-40 mg

Vanad – Přesný popis jeho funkce není znám. Předpokládá se, že pomáhá při léčbě cukrovky.
DDD: ---

Zinek – Zinek je důležitý pro růst organismu. Jeho nedostatek způsobuje opoždění tělesného i duševního vývoje. Nedostatek v dospělosti může způsobovat úbytky na váze, poruchy paměti, celkovou otupělost a poruchy čichu a zraku. Dále je zinek nezbytný pro správnou funkci mužského pohlavního ústrojí. Zinek přijímáme hlavně v mléku, játrech, vaječných žloutcích, tmavém mase a mořských živočiších.
DDD: 15-25 mg