Podpůrný efekt colostra na fagocytickou aktivitu leukocytů

název (cs) Podpůrný efekt colostra na fagocytickou aktivitu hovězích polymorfonukleárních leukocytů in vitro.
název Promoting effect of colostrum on the phagocytic activity of bovine polymorphonuclear leukocytes in vitro.
publikace Biol Neonate. 2001 Feb;79(2):140-4. ISSN 0006-3126
0006-3126
autoři Sugisawa, H; Itou, T; Sakai T vydáno 2001-02-27
pracoviště
(Japonsko)
Department of Preventive Veterinary Medicine and Animal Health, Nihon University School of Veterinary Medicine, Kanagawa, Japan.
odkaz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=11223656
překlad Jan Mizera datum 2011-08-05

účel

Hovězí colostrum obsahuje řadu základních živin, protilátek, cytokinů a růstových faktorů, které jsou důležité pro zásobení živinami, obranu organismu, růst a celkovou adaptaci novorozence.


metoda

Pomocí cytometrické analýzy jsme prozkoumali účinek hovězího colostra na fagocytickou aktivitu vůči částicím latexu ze strany běžných krevních polymorfonukleárních leukocytů in vitro.


výsledek

U colostra byl pozorován podpůrný efekt na fagocytózu. Podpůrná činnost ukázala zvýšení až 25%, závislé na dávce a koncentraci colostra. Tato aktivita byla nejsilnější u colostra získaného při porodu a postupně se snižovala s časem laktace spolu s hladinou IgG. Colostrum mělo vyšší podpůrnou aktivitu než mléko a běžné sérum.


závěr

Tyto výsledky ukazují, že hovězí colostrum silně aktivuje fagocytózu polymorfonukleárních leukocytů, což značí velký význam pro vývoj nespecifického imunitního systému u novorozenců.