Účinky colostra


Colostrum je díky svému složení mimořádně účinné při léčbě bakteriálních a virových průjmových onemocnění a zánětů. Colostrum je také vhodné podávat po léčbě antibiotiky, která mimo vetřelců zabíjí i přátelské bakterie, mezi které patří samozřejmě i bakterie osidlující střevo.

Colostrum je také dobré na posílení imunity, pomáhá překonat riziková období (podzim, jaro). Ve většině případů může posílit, nebo dokonce plně nahradit léky na posílení imunity.

Protizánětlivé účinky colostra se využívají při léčbě nespecifických zánětů, jako je Crohnova choroba nebo Ulcerózní kolitida. Při těchto onemocněních musí pacienti užívat velké množství protizánětlivých léků, které ale hubí velkou část střevní mikroflóry. Colostrum je schopné posílit ochranu střevní sliznice a zároveň neoslabovat účinek léků.

V současné době je často diskutováno možné použití colostra při boji s rakovinou. V tomto případě hraje roli hlavně v colostru obsažený laktoferin, který je schopný zpomalovat, nebo zastavovat růst metastáz, čímž zabraňuje rozšíření rakoviny do dalších částí organismu. Regenerační učinky colostra pak pomáhají zmírnit poškození tkání způsobená ozařováním. Colostrum není žádná alternativní léčba rakoviny, slouží pouze jako vhodný doplněk ke konvenčním léčebným postupům.

Dále colostrum pomáhá při léčbě alergií a autoimunitních onemocnění. Colostrum ale není pouze prostředkem k řešení akutních onemocnění. Má velký význam pro prevenci chorob a zlepšení funkce celého organismu. Obsahuje totiž celou škálu důležitých látek, které jsou potřebné pro metabolické pochody (pro činnost enzymů,…) a pro regeneraci tkání (aminokyseliny, …). Důsledkem pravidelného užívání colostra je tedy lepší fyzická zdatnost, rychlejší hojení ran a zvýšená tvorba svalové hmoty, což ocení zejména sportovci. Studie, jejíž výsledky prezentoval v roce 2004 v Adelaide Australský vědec John Buckley, prokázala, že kulturisté mohli při užívání colostra zvýšit počet tréninkových jednotek až o 20 procent.

Odborné studie o účincích Colostra