Vitamíny v colostru

Vitamíny jsou pro organismus nesmírně důležité, neboť regulují metabolismus tuků, bílkovin a cukrů. Jsou potřeba v celém organismu a colostrum je jimi plně vybaveno.
Vitamíny se dělí na ty, které jsou rozpustné ve vodě a ty, které jsou rozpustné v tucích. Vitamíny rozpustné v tucích se z těla nevylučují. Konkrétně jde o vitamíny A, D, E a K. Ve vodě rozpustné vitamíny se vylučují z těla v moči.

Nyní se blíže podívejme na jednotlivé vitamíny a jejich úlohu v organismu:

Vitamín A (axeroftol) – Tento v tucích rozpustný vitamín zajišťuje tvorbu zrakového pigmentu rodopsinu. Nedostatek vitamínu A proto vede k šerosleposti. Navíc je tato látka také důležitým antioxidantem a zabraňuje rohovatění buněk. Vitamín A se z těla nevylučuje, proto může při nadměrném příjmu dojít k hypervitaminóze.

B1 (thiamin) – Tento vitamín působí povzbudivě na nervový systém. Nedostatek se projeví ospalostí, depresemi, podrážděností, zmatením…

B2 (riboflavin) – Tento vitamín ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin a celkové energetické hospodaření organismu. Je důležitý pro dobrou kondici srdce, kůže, očí a dalších orgánů.

B6 (pyridoxin, pyridoxal, pyridoxamin) – Souhrn tří látek, které se účastní metabolismu sacharidů a aminokyselin. Nedostatek (nedostatek celého B-komplexu) se projevuje křečemi a zvýšenou svalovou tenzí.

B12 (kobalamin, cyanokobalamin) – Vitamín důležitý pro krvetvorbu, tvorbu DNA (genetická informace v jádrech buněk) a ATP („energetická konzerva“ – přenašeč energie). Je nepostradatelný pro funkci nervové soustavy.

B9 (kys. listová) – Hraje roli v metabolismu aminokyselin a nukleových kyselin (DNA, RNA).

Vitamín C (kys. L-askorbová) – Tento vitamín se podílí na syntéze aminokyselin, tvorbě kolagenu, vstřebávání železa, tvorbě bílých krvinek, vývoji kostí, chrupavek a zubů. Je také pro tělo velmi významným antioxidantem. Dostatečný příjem je důležitý zejména pro zajištění pevnosti cévních stěn.

D3 (cholekalciferol) – Kalciferol (UV zářením se mění na cholekalciferol) usměrňuje hladinu vápníku a fosforu v krvi a je velmi důležitý pro zdraví kostí.

E (tokoferol) – Nejdůležitější antioxidant. Pomáhá tělu vyrovnat se s oxidačními procesy, ničí volné radikály, zpomaluje stárnutí, zlepšuje hojení, stimuluje nervový systém a zvyšuje plodnost.

Q10 (ubichinon) – Zpomaluje stárnutí, zlepšuje stav kůže, zvyšuje plodnost, funguje jako prevence proti infarktu.


Je třeba zmínit, že vitamíny (obzvlášť komplex vitamínu B) často působí dohromady a účastní se stejných procesů. Nedostatek jednoho tudíž může způsobit špatné zužitkování jiného. Vitamíny jsou navíc citlivé na teplotu, proto je důležitá kvalita zpracování a šetrný výrobní postup.